На правах реклами:

Закрита соціальна мережа ділових людей Червонограда та регіону

Закрита соціальна мережа ділових людей Червонограда

www.chervonograd.biz

 

Давня історія

   Автор публикації: Administrator                                          Категорія: Про місто
 

Територія нашого краю приваблювала своїми природними умовами людей з давніх часів . Найбільш ранні сліди перебування людини на території нашого краю відносяться до епохи мезоліту та пізнього палеоліту, цим часом датуються крем’яні знаряддя праці, знайдені в басейні Зах. Бугу (поблизу с. Бояничі (Опільське) стоянка – 20 000 р. тому назад , на краю села Ільковичі та Суховоля – залишки двох стоянок - приблизно 20 000 р. тому назад). В долині Зах. Бугу , були знайдені залишки мамонта.

Перші землеробські поселення нашого краю у період середнього неоліту входять у систему пам’яток культури лінійно – стрічкової кераміки , яка була поширена в Європі від наших земель до сучасних Англії, Голландії, Франції. У пізньому мідному віці на території нашого краю під впливом лендельського комплексу Подунав’я та місцевої неолітичної культури лінійно-стрічкової кераміки виникає лендельська культура. Дослідник В. Реннер у своїй роботі “ Хто такі Гури ?” , доводить, що племена Лендельської культури були стародавніми Гурами, які в епоху бронзи переселились на Близький Схід разом з іншими індоєвропейськими (індоарійськими) племенами і брали участь у розбудові держав стародавньої Месопотамії. Поселення лендельської культури знаходились в районі впадіння Солокії у Західний Буг, у с. Сілець Белзький (біля мосту через р. Рата), у с. Волсвин на берегах Західного Бугу, с. Яструбичі . Племена лендельської культури займались тваринництвом та скотарством . У період бронзового віку лендельська культура зникає в результаті експансії культури лійчастого посуду з Центральної Європи та Трипільської культури з Правобережної України.

Залишки поселень епохи міді та бронзи знайдені у с. Волсвин (поселення ранньої епохи бронзи ІІІ тис. до н.е.) , м. Червоноград ( поселення – ІІІ тис. до н.е. ).

Археологічні матеріали, які відносяться до кінця епохи бронзи (кін ІІ – поч. І тис . до н.е. ), знайдені у декількох поселеннях і могильниках у с Бендюга поблизу шахти № 2 (крем”яний наконечник списа – ІІ тис. до н.е.), м. Червоноград ( поселення – 1200-800 р. до. н.е. )

В епоху раннього залізного віку ( XII – VIII ст до н. е. ) на території нашого краю проживають племена Лужицької та Висоцької культур

Протягом скіфського періоду на території нашого краю починає домінувати Чорноліська культура , яка асимілювала племена пізньовисоцької культури . Деякі дослідники асоціюють її з стародавніми сколотами . Сколоти витіснили племена Лужицької культури на захід , кордоном між ними став Зах. Буг .
Сколоти були землеробами . що відрізняло їх від скіфів і дає підстави припустити , що сколоти являлись предками слов’ян .

Поселення раннього заліза знайдено у с. Сілець Белзький ( поселення лужицької культури ).

У кінці першого тисячоліття до н.е. долину Зах. Бугу заселяють племена Пшеворської культури . Жителі нашого краю були в основному слов’янами-венедами які стали одним з компонентів створення пшеворської культури. В цей час місцеві племена венедів встановлюють торгові відносини з Римською імперією , про що свідчать знахідки на території нашого краю імпортних речей : амфори , бронзові і скляні речі , римські монети , зброя . Активно впливає на культуру нашого краю кельтська культура .

У ІІ ст. до н.е.- І ст н.е. на територію нашого краю відчувається вплив Зарубинецької культури , на пам’ятки пшеворської культури . Це підтверджують матеріали знайдені під час розкопок на давніх могильниках і поселеннях поблизу м. Червонограда та с. Бендюги . У багатьох рисах зарубинецька та пшеворська культури дуже схожі між собою , зазаймаючи схожі за типом ландшафтні зони (лісостеп) , їх носії вели одинакове господарство , мали багато спільного в побуті та віруваннях . Це може служити доказом того , що територія нашого краю була в центрі формування слов’янської мовної групи , яка виступила на історичній арені під назвою Венеди.

В ІІ ст. н.е. на територію нашого краю з Північної Польщі просуваються готсько-гепідські (германського походження) племена . Готи рухались через Полісся та долину Зах Бугу . Під впливом готів , які асимілювали слов’ян та сармат була утворена держава легендарного царя Германаріха . В археологічній літературі територія царства Германаріха виступає як Черняхівська археологічна культура , що виникає приблизно у ІІІ ст. н.е. Наш край знаходився на північно-західній окраїні ареалу вищезгаданої культури .

У 375 р під тиском східних племен Хунну (гунни) держава Германаріха розпалась на декілька частин . Центральну частину держави у яку , можливо входила територія нашого краю , вспадкував готський вождь Вінітарій . У цей час слов’янські племена підтримали гуннів у війні проти готів повставши проти останніх . З вищесказаного можна припустити , що на території Черняхівської культури проживали в основному племена слов’ян-антів , які були у прямій залежності від готів або складали з останніми військово-політичний союз з метою нападів на прикордонні римські провінції . Про це свідчить факт швидкого виходу на історичну арену антів після нападу на державу Германаріха гуннів .

В ІІІ – V ст. н.е. наш край був північно-західною окраїною великого масиву східнослов’янських рільничих племен . Багаточисельні знахідки вказують на звязок з матеріальною культурою ранніх слов’ян .

Нестор Літописець у «Повісті минулих літ», говорить, що на території нашого краю проживало слов’янське плем’я бужан. У VI – ІХ ст. воно входило в склад Дулібського союзу племен, яке арабські мандрівники називали державою Валінана. У цей час з’являються міста Всеволож, Белз, Буськ, які були релігійними та культурними центрами бужан.

Давня історія


У 981 р. наш край під назвою Червенські городи було приєднано до складу Русі київським князем Володимиром Великим. В період феодальної роздробленості наш край перебуває у складі Белзького князівства, що входить в склад Галицько-Волинської Русі.

В княжий період неподалік від нашого міста, на території сучасного села Городище Василіанське виник християнський монастир Успіня Пресвятої Богородиці, засновниками та ктиторами якого були руські князі. Монастир був справжнім центром переписування книг, тут зберігалася велика бібліотека. Саме тут у ХІІ ст. був створений Кристинопільський Апостол та Бучацьке Євангеліє, які сьогодні рахуються одними з видатних пам’яток руського книгописання.
Монастир у Городищі мав велике значення на території не тільки Белзького, але і Волинського князівств, про це говорять імена вписані до т. зв. Пом’яника (ХV ст.) де записувались імена ктиторів монастиря: князь Федір Землицький, княгиня Ілебська, великий князь Олександр, княгиня Марія Ровенська.
Ігумен монастиря Петро, який був родом з села Двірці, у 1309 році став митрополитом Київським, а з 1320-х років центром своєї митрополії робить місто Москву. Він вважається засновником Успенського собору, дзвіниці Івана Великого та храму Івана у Москві.

У ХIV ст. наш край окуповується Польським королівством на довгі 400 років. Белзьке князівство перетворюється на Белзьке воєводство. У 1590 році, привілеєм польського короля Сигізмунда ІІІ, монастир у Городищі починає опікуватись громада міста Белз, вона також дістала право обирати ігумена та контролювати монастирські витрати. У 1628 землі сіл Волсвин та Сілець Белзький стають власністю князів місцевого походження - Калиновичів.

У 1654 році в Городищі від епідемії холери померло 19 монахів, а також ігумен Варлаам. Монастир було перенесено у с. Волсвин а згодом до Кристинополя (Червоноград).

У 1772 року, в результаті І-го поділу Польщі наш край перейшов в склад Австрійської імперії ( з 1867 року – Австро-Ургорської імперії), зокрема, у Сокальський повіт королівства Галіції та Лодомерії.

У ІІ пол. ХІХ ст. було побудовано шлях, що з’єднував Кристинопіль з Великими Мостами, а у 1915 р. –росіянами, залізницю Кристинопіль – Львів, з цього часу розпочинає свою історію залізнична станція Сілець-Завоне.

Після розпаду Австро-Угорської імперії (1918 році) наш край відійшов до ЗУНР а у 1919 році до ІІ Речі Посполитої (Польщі). На початку ХХ ст.. дідич Модейський збудував урочищі Рочин віллу «Рочин» з цього часу залізнична станція отримала назву Сілець Белзький – Рочин. Модейський також створив декілька ставів залишки яких можна побачити і в наш час.

У 1939 році територія нашого краю входить до складу УРСР. А з 1941 по жовтень 1944 року – до Краківського генерал-губернаторства ІІІ Райху. Нацисти збудували на станції Сілець-Завоне концтабір у якому перебували в основному місцеві євреї. Їх було згодом знищено неподалік від станції. Сьогодні тут встановлено монумент. У 1944 році нацисти знищили село Завоне.

В жовтні 1944 року тут остаточно було затверджено владу УРСР, але міста Кристинопіль та Белз перейшли в склад Польської Народної Республіки. У 1946 році з цих районів, згідно операції «Вісла» було виселено всіх українців, зокрема, на територію Львівської, Тернопільської та Дрогобицької областей.

В лісах нашого краю, зокрема, в районах сіл Яструбині, Волсвин, Стриганка активно діяли партизанські з’єднання УПА, які вели боротьбу як з нацистами так і з більшовиками. 7 травня 1944 р. в с. Яструбичі , відділ УПА «Сіроманці» завів бій з більшовиками , що приїхали грабувати село . Було вбито 20 більшовиків, та 4 стрільц. 9 травня 1944 р. німці зробили велику облаву на с. Яструбичі , Радванці , Воля Радванецька . УНС звела з німцями бій . Вбито 4 німця. , 5 українців , 18 полонені .

Діяльність УПА продовжувалась і за радянської окупації. 8 вересня 1947 р. в с. Яструбичі МВД , що проводили розшуки , знайшли криївку двох підпільників . Один з них влучним пострілом убив емведиста , що добирався до криївки . після того підпільники вискочили з криївки і , стріляючи по емведистах , почали відступати . в нерівному бою один підпільник загинув , другий врятувався . 25квітня 1948 р. в лісах між селами Радванці , Яструбичі група повстанців зустрілася з двома групами емведистів . В бою поранено 3 повстанці , які пізніше пострілялися , одного пораненого друзі винесли з поля бою . 15 січня 1949 р. на сіножатях біля с. Яструбичі оточені підпільники звели з емведистами бій , У безвиглядному положенні підпільники пострілялись . Сьогодні тут зведений постамент.


Переглядів: 7777 | Дата розміщення: 20 серпня 2008
 

Прокоментував:  yahoogog
Гуд!!!
Прокоментував:  som
три роки тому я знайшов кам яну сокиру поблизу Тудоркович.
Прокоментував:  EarlFitzell
В другом источнике это уже было. Добавила в закладки. Благодарю, спасибо и интересный сайт
Прокоментував:  SiriusBlack
Мне очень понравилось у вас. Благодраю за то, что вы помогли мне скрасить досуг, темболее у мя щас депрес. И большое спасибо за ваше отношение к посетителям.
Прокоментував:  Kist
Czy oprуcz dzwonуw , zachowały się jakieś pamiątki po wsi ZAWONIE ??



Інформаційне повідомлення

. Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі в даній статті.

Курси валют



Панель керування



Популярне на сайті


Наше опитування

Соснівці потрібен сайт?

ТАК
НІ


Останні коментарі

Написав: EverettWarma
В статті: Робота

Написав: umnyedom
В статті: ОГОЛОШЕННЯ

Написав: AndreySi
В статті: ОГОЛОШЕННЯ

Написав: Brianlink
В статті: ОГОЛОШЕННЯ

Написав: EROmogergy
В статті: Робота

Написав: Brianglymn
В статті: ОГОЛОШЕННЯ

Написав: DouglasHap
В статті: ОГОЛОШЕННЯ


Посилання

Ділові люди Червонограда
Новини Червонограда
Сокаль і сокальщина
Недорогий хостинг
Додай свій сайт
Сайт-візитка за 1 день

Найважливіші події

XML error in File: http://www.pravda.com.ua/rss/view_mainnews/
XML error: Mismatched tag at line 6

10 заповідей нової України


Публікації

XML error in File: http://www.pravda.com.ua/rss/view_pubs/
XML error: Mismatched tag at line 6

Червоноград. Автострахування



Про інтернет, дизайн та рідну мову (блог Циганика Влада)


Як вибрати правильний шрифт для сайту
Вибір шрифту для сайту має велике значення, оскільки він впливає на сприйняття тексту і взагалі на візуальний вигляд сайту. А розуміння різновидів шрифтів відіграє ключову роль у виборі правильної шрифтової пари для сайту. Ось деякі ключові аспекти ...

Інтернет технології у 2024 році. Огляд розвитку та трендів
У 2024 році інтернет став не лише простором для спілкування та отримання інформації, але й справжнім каталізатором технологічних інновацій, що змінюють спосіб, яким ми працюємо, відпочиваємо та спілкуємося. Справжнім віртуальним універсумом, який ...

10 трендів веб-дизайну 2024. Вдосконалення UX/UI
Всесвіт інтернету безперервно розвивається, а з ним і дизайн веб-сайтів. Що чекає нас у 2024 році в галузі сайтобудування, веб-дизайну та користувальницького досвіду? Давайте проаналізуємо. Можливо, вам теж це буде цікаво. 1. Мінімалізм і ...

На злобу дня


XML error: Mismatched tag at line 6
--------------------------------------------------------------------

Новинки музики та кіно


Хто вигадав і що насправді означають ноти?
Винайдення писемності дозволило накопичувати і передавати майбутнім поколінням думки, ідеї та враження. Інший винахід, не менш великий, нотний запис, ...

18 найпопулярніших виконавців 20-21 століття, які заробили на музиці більше за інших (фото)
Дивно, що музика, яка створювалася задовго до нашого народження, залишається популярною. Але не кожному виконавцю вдається увійти до історії. ...

Режисер «Титаніка» остаточно довів, що Джек не міг вижити наприкінці фільму (відео)
Режисер «Титаніка» Джеймс Кемерон у рамках зйомки документального фільму «Титанік: 25 років по тому» провів експеримент і довів, що у фінальній сцені ...

Книги та підручники


Людина, яку ніхто не міг підняти (фото)
Видатний канадський боксер, чемпіон світу в надлегкій вазі з 1914 по 1917 Джонні Кулон завершив кар'єру в 1921 році. Приблизно тоді він придумав трюк, який дозволив йому деякий час заробляти на ...

Загадка галію - стара проблема кидає виклик сучасній фізиці
Майже 40-річні експерименти підкинули фізикам-ядерникам завдання, від якого голова йде кругом. Галій – цікавий метал. Він твердий, але тільки поки ви не візьмете його в руки, тому що від тепла ...

Шондонг - найбільша печера у світі (фото, відео)
Печера Шондонг (в'єтн. hang Sn oong) — дивовижна природна визначна пам'ятка, яка була виявлена зовсім недавно. Розташовується вона у Центральному В'єтнамі (провінція Куанг Бін) біля національного ...

Цитата дня


XML error: Mismatched tag at line 6

Про сайт


Сайт sosnivka.lviv.ua створено на прохання Міської ради міста Соснівки для висвітлення подій і новин нашого міста та регіону.
Позаяк Міській раді сайт раптом став непотрібним, підтримкою та наповненням займається розробник — Циганик Влад.

Реклама на сайті


Шановні рекламодавці!
У вас є можливість розмістити рекламу на сайті.
За детальною інформацією звертайтеся, будь ласка, до Адміністрації.

Нас відвідують


Locations of visitors to this page