За словами начальника головного управління охорони здоров’я ЛОДА Віктора Кімаковича, якщо у попередні роки на Львівщині щепленнями були охоплені 97-98% дітей, то сьогодні ця цифра зменшилась майже на 8%. Натомість для того, аби інфекційні хвороби не поширювалися і не виникала загроза епідемій, відповідно до світових стандартів, щепленнями мають бути охоплені не менше 95% дітей.
Відтак лікарі не відкидають можливості епідемій у найближчі роки. У той же час вони закликають батьків не відмовлятися від щеплень, адже при зараженні лікування може виявитися для дитини дуже важким, а сама хвороба – летальною.
За словами міністра Василя Князевича, загалом по Україні показник охоплення дітей щепленнями є дещо вищий. У загальноукраїнській статистиці за цим показником Львівщина посідає 7-10 місце. коментують Василь Князевич, міністр охорони здоров’я України: «Люди відмовляються від щеплень. Це виллється у надзвичайно великі втрати і небезпеку для всього суспільства» «Один з аспектів, який має величезне значення для всього світу і, в тому числі, для України, - це імунізація, так звана вакцинація або, як кажуть в народі, щеплення. Минулорічні події нанесли величезну шкоду цьому напрямку. По низці хворіб ми не досягаємо вакцинації на рівні 90%. Це говорить про те, що не все так добре. Почалися масові відмовлення від щеплень. Почались навіть політичні спекуляції довкола цього питання. А результат буде в майбутньому для конкретних індивідумів.
Я вважаю, що ні в чому не винна та дитинка, яка народилася і не розуміє, чому її мама не дозволяє, щоб їй зробили прививку. Потім ця дитина виросте і може пройти через певні муки, якщо, не дай Бог, захворіє і не матиме від цього захисту. Ускладнення від тієї чи іншої хвороби можуть дорого лягти на бюджет сім’ї, або призвести до летальних випадків чи інвалідності.
Коли ми проходимо певні стадії в своєму житті, то розуміємо, що в лікарню потрапляємо, коли край, коли треба допомогти здоров’ю. А тут породжений страх, коли здоровій дитині робиться прививка. Близько 10% людей починають відмовлятися від щеплень. Це колосальна цифра, яка далі виллється у надзвичайно великі втрати і небезпеку для всього суспільства».
Раїса Моїсеєнко, директор департаменту материнства та дитинства МОЗ: «Інфекційні хвороби все ще вбивають» «У молодих батьків почала формуватися думка: «Навіщо щепити, якщо немає інфекції? Навіщо піддавати свою дитину і себе певному рівню ризику?». Але інфекції немає саме тому, що ми маємо нормальні світові стандарти охоплення імунізацією: 95% і вище по кожній інфекції. Це «золотий стандарт» у медицині. В Україні цей стандарт був ще вищим. Це повністю відповідало природному перебігу. Бо, як правило, за станом здоров’я 1-1,5% людей мають протипоказання до щеплень. Саме цьому населенню ми не робили щеплень.
На сьогодні питання імунізації постало надзвичайно актуально. Тому що велика кількість батьків хочуть, як в трамваї, проїхати «зайцем» і провести своїх дітей. Ви розумієте, що таке великий трамвай: 100 людей зайшло, а один не купив квитка. Коли зайде контролер і пройде повз 100 людей, цей «заєць» може десь зіскочити. Але інфекції абсолютно байдуже, чи купив він білет чи ні. Інфекція шукає базу, для того, щоб туди поселитися. Якщо 99 людей у цьому трамваї мають певний захист від інфекції, то, по-перше, цій інфекції важко пройти. Але якщо такого захисту не має 15 %, то інфекція таку людину знайде швидше.
Треба абсолютно усвідомлено розуміти ситуацію: проїхати сьогодні «зайцем» у світі, будучи не щепленим, і провезти свою дитину не вдасться. Не вдасться тому, що інфекція має такий природний перебіг, вона має резервуар.
Сьогодні є резервуар інфекцій. І він є не тільки в Україні, але й в світі. Імунізація рятує життя, і це дійсно так. Імунізація є основним правом людини, але не є доступною для всіх. Сьогодні, на жаль, внаслідок відмов батьків імунізація стала недоступною для дітей, хоча це є правом дитини. Адже інфекційні хвороби все ще вбивають».
Тарас, житель Львова: «Медики повинні довести, що вакцинація буде безпечною для дітей» «Одна з причин відмови батьків від щеплень дітей полягає у браку довіри до того, що робить наша медицина. Після всіх цих скандалів з вакцинами, з померлими дітьми і тими, що стали внаслідок привичок каліками з одного боку, та з впертою і негнучкою позицією медиків, які закриваються своєю термінологією і не можуть по-людськи пояснити, в чому справа і що треба людям робити, на інший результат годі й чекати.
Ще один і не менш важливий бік справи полягає в тому, що не можна виключати того, що якась із вакцин, яку привозили в Україну, була неякісна або протермінована. Від нашого чиновника, якому пропонують добрий «відкат» можна сподіватися всього. А в даному випадку йдеться про грубезні гроші фармацевтичних компаній. І ніхто в нашій країні не має гарантії, що медичний препарат може бути дещо «лівий», а відтак – з негативними наслідками.
Те, що проводиться зараз така кампанія, це дуже добре, бо люди мають знати, навіщо це і які можуть бути результати через відсутність певних щеплень. Однак спочатку медики повинні показати і довести свою готовність фахово вирішити цю ситуацію. По-перше, забезпечити Україну добрими препаратами для вакцинування, а по-друге, визначати дітей, які мають протипокази для введення таких вакцин. А головне – робити це на власному прикладі. Бо серед звичайних батьків дуже поширена думка про те, що медики своїм дітям чи внукам таких вакцин не дають, а роблять це лише із тими, хто в медицині ніякої тями не має і мусить вірити лікарям на слово
|